Het thema van de VLB- inspiratiesessie voor de bedrijfsadviseurs editie 2025 had als thema ‘Doelsturing in de praktijk. Bedrijfsadviseurs van aaff, Countus en Flynth kwamen op 24 juni bijeen in Kamerik. De sessie gaf hen bagage om agrarische klanten inzicht en perspectief te geven.
Hans Scholte, lid van de Vaksectie Agro-bedrijfskunde, leidde de sessie, waarbij het thema werd belicht vanuit de overheid (Ministerie LVVN), de markt (FrieslandCampina) en de boerenpraktijk (BO-akkerbouw). Drie experts zetten in een korte pitch hun visie helder neer. Vervolgens werden in drie groepen o.l.v. een expert onderwerpen verder uitgediept. Kennis werd uitgewisseld, voordelen en zorgen werden benoemd. Duidelijk werd dat doelsturing veel mogelijkheden biedt om de opgaven ten aanzien van emissie om te zetten in kansen. En dat begint met inzicht, zowel bij de adviseur als bij de agrarisch ondernemer.

Thom de Boer, van het ministerie LVVN, gaf aan welke aspecten bij de opzet van een systeem van doelsturing behoeven te worden meegenomen en stelde vast dat het complexe materie is. Hij had oor voor de wens van de sector om ‘lean en mean’ wil beginnen, maar het ministerie wil een gedegen en geborgen systeem bouwen. Jan Dirk van Mourik, van FrieslandCampina, gaf mee dat de Kringloopwijzer zijn inziens vooral ‘belonend’ gebruikt moet worden en bij voorkeur niet om ‘af te rekenen’. André Hoogendijk, van BO-akkerbouw, legde de nadruk op meten. Zeker in de akkerbouw met grondruil en gewasrotatie is een berekende emissie zeer onnauwkeurig.
De volledige inhoud van de sessie is bij de deelnemers voor handen.
VLB – Vaksectie Agro Bedrijfskunde, Rick Hoksbergen en Hans Scholte